3. Politika
Spirit Bliss 2007.08.09. 12:02
3. fejezet
Politika
Míg J.K.Rowling regényeiben a politikai helyzet maximum a Mágiaügyi Minisztérium és Dumbledore viszonyában mutatkozik meg, Voldemort tetteinek okaként pedig, csak és kizárólag a gonoszság és az őrültség van megjelölve, addig Callie írásaiban a Nagyúr és a halálfalók is kifejtett politikai célokkal rendelkeznek.
Tehát, amit a politikáról megtudhatunk:
- Az aranyvérű főszereplők (a Malfoyok, Voldemort és Bella) tiszta szívvel hisznek abban, amit tesznek. Ők itt nem pusztán kegyetlen gyilkosok, mint az eredeti könyvekben, hanem politikusok, és feltétlen hittel rendelkező emberek.
- Az aranyvérűek politikája nem csak a halálfaló teendőiket határozza meg, hanem a magánéletükre is kiterjed. Ez főleg a házasságokban mutatkozik meg, mivel az aranyvérűek nem feltétlenül a szerelem miatt nősülnek/mennek férjhez, hanem a politikai szempontok is erőteljesen közrejátszanak. Az, hogy egy pár később boldog házas lesz, csak és kizárólag a szerencsén és a véletlenen múlik.
- A gyermeknemzés is nagyon fontos a vagyon és a rang öröklése miatt. Nagyon odafigyelnek arra, hogy az apa személye biztos legyen (szüzeket vesznek feleségül és a házasságon belüli félrelépés súlyos bűnnek számít), hiszen a vér továbbvitele az egyik legfontosabb kötelessége egy házaspárnak. Valamint az is lényeges, hogy a születendő utód fiú legyen, mivel a nők többsége nem rendelkezik olyan jogokkal az aranyvérűek között, mint a férjeik.
- Tele van politikai jelképekkel is a mű. Ilyen például az aranyvérűek címere, pecsétje, amivel a világ tudtára adják, hogy ők nemesek. Politikai szimbólum továbbá a Sötét Jegy, a halálfaló öltözék és a maszk. Ezen kívül a Halálfalók aktuális vezetőjének (Voldemort, Pansy és az utánuk jövő generáció tagjai) adott tisztelet is egy jelkép arra nézve, hogy a halálfalók hűségesek az aranyvér eszméjéhez, a Voldemort által kifejtett politikához, valamint magához a vezetőhöz.
- Az aranyvér eszméje sokszor szóba kerül a regényekben, főleg a Méregfogak marásában jelenik meg bővebben kifejtve, hiszen ez a regény magáról Voldemortról és Bellatrix Blackről szól, akik ennek az eszmének legfanatikusabb hívei.
Az eszme követői úgy vélik, hogy a varázsvilágban nincs szükség muglikra és mugli származású, sárvérű boszorkányokra és varázslókra sem, mert csak tönkreteszik, bemocskolják az aranyvérűek által felépített társadalmat.
A valóságban is sok olyan csoport van, amely úgy véli, hogy egy vele egy helyen élő másik csoport csak káros hatással van az életükre. Nem csak, hogy elveszik a munkalehetőségeket, hatalmat és befolyásos posztokat szerezhetnek, de a vegyes házasságokkal beszennyezik a tiszta vért is.
Ezzel szemben a Harry Pottert követő emberek úgy vélik, hogy a sárvérűek minden gond nélkül beilleszkedhetnek a varázslók társadalmába, anélkül, hogy bármi gondot okoznának.
- Politikai dilemmát okoz a regények során, hogy Voldemort maga sem tisztavérű, viszont Mardekár Malazár leszármazottja, így az ő vére csörgedezik az ereiben. A halálfalók későbbi vezetőinek el kell dönteniük majd, hogy melyik a fontosabb számukra, az aranyvér eszméje, vagy az erő, amit Voldemort vére adhat nekik (a Nagyúr a véréből Pansy Malfoyra bízott egy keveset, aki biztonságos helyre tette a nagy hatalommal kecsegtető vérmintát).
Ez a kérdés végig ott lebeg a regények során, és egy előrevetített sötét kép mutatja, hogy a Malfoyoknak még sok gondjuk lesz ebből, és belső széthúzásokra, valamint hatalmi harcra számíthatnak.
- A belső harcok mellett persze a halálfalóknak meg kell küzdeniük A Főnix Rendjével, amit Harry Potter vezet és a hozzájuk csatlakozott Levendulatalárosokkal, akiknek a vezetője Blaise Zambini.
Vagyis az ellenfél sokkal erősebbnek tűnik… A kérdés, hogy ennek ellenére az aranyvérűek képesek lesznek-e győzelemre vinni az ügyüket, avagy legyőzettetnek… Vagy lehet, hogy a harcoknak sosem lesz vége? Szerzői kiegészítés:
Bliss nagyon jól összefoglalta ezt a részt, tehát igazán nem sok mindent tehetek hozzá. Éreztetni akartam, hogy azért ez a nagy fanatizmus nem minden. Harry/Hermione Draco/Pansy...a beszélgetéseikben megjelenik a kérdés: helyes-e amit tesznek? Ki az igaz? S mi lenne a legjobb? Alapvetően mind a legjobbat akarják a varázsvilágnak, csak mást látnak jónak.
A halálfalók világa férfivilág. Bella megjelenése, kivételezett. A harcokban nagyon kevés nő kap szerepet. Ezért is fontosabb hogy az utód fiú legyen a halálfók közé ő tud beilleszkedni és megtartani a család pozícióját. Voldemort alatt ez ugyanis nem kevéssé fontos. Blaise-től tudjuk a beavatási szertartást. Talán nyers a megfogalmazás, de ez fajfenntartási kérdés. Az aranyvér fennmaradásának kérdése. Voldemort ezért küzd, ezért tesz erőfeszítéseket. A házasságok mind mind erre alapozódnak. Aranyvér, tökéletesség. Betegségek nélkül.
Talán a beszélgetésekből ne megyértelmű...de utal egy korábbi generációra is...hogy a varázsképesség talán azért van meg ezen muglikban mert régen kapcsoaltban voltak varázslókkal. Továbbá a muglik képtelenek felvenni a varázsszokásokat. Romboló és züllő világgá alakul a varázsvilág általuk, ettől próbálnak menekülni az aranyvérűek.ÉS mit mondjak. Van szerzett tudás, és van öröklött. ÉN hiszem azt, hogy a szerzett varázsképesség vagyis a HErmione féle bemagolt benyálazott varázsigegyűjtemény és memórialexikontár ne mér fel az öröklött képességekkel. EZt Piton gúnyos megjegyzéseiből megkapjuk az eredeti műben is. Soha nem lehet azonos egy muglivilágból jött jó képességű tanuló tankönyvből bemagolt tudása az aranyvérűek öröklötten érkező képességeivel. AZ iskolai eredményekben talán ez ne mjön ki, de a valódi varázsvilágban már igen. Ez a különbség a Roxfort és a nagy varázsvilág között.
Politikailag. Én igazán Voldemort és Pansy támogatója vagyok. Reálisak, tiszták, elvekhez kötött döntéseik vannak. S látnunk kell, hogy mit tesznek emberként és mit politikusként. Ebben a kérdésben a szerelem és barátság viszonya a legszembeszökőbb. Blaise rokoni kapcsolatra lép velük, s mindig is kivételezett helyen van Draco/Pansy életében. Barát, plátói szerelmes, vő. Egész életében végigkíséri őket, s mégis ellenség. De megértik a döntését. Politikailag ez nem jön ki a történetekből, de harctéren megölnék egymást. MErt ezt kell tenniük az eszméjükért. És egymás előtt politikáról soha, vagy csak felületesen beszélnek. A komoly tervekről, a harci tervekről. Blaise a nagy szervezkedés alatt kapcsolatban sincs a Malfoyokkal. ugyanakkor Draco ne mvéletlenül nem lett vezető. Nincs meg benne ez az elhivatottság. ami vezetőhöz kellene.
ERőviszonyok. tehát a csoportok.
Halálfalók - levendulatalárosok - Főnixesek....s később a zöldtalárosok.
Az első generáció: Halálfalók és főnixesek. A halálfalók többségben.
Második generáció: Halálfaló, levendula, főnix. Erőben egyenlőek, de létszámban a levendula-főnix szövetség többségben.
Harmadik generáció: Halálfaló, levendula, főnix, Zöld. kusza. És bár úgy tűnik felborult az egyensúly. valójában letisztultak. Halálfaló-főnix és levendula-zöld egyenlő erőben. A zöldek támogatással győznek.
A végső
|