Gregory Maguire: A boszorkány – A gonosz Nyugati Boszorkány élete és kora
Már a cím felkeltette az érdeklődésemet, ahogy megláttam. S természetesen rögtön átfutottam a bevezető sorokat, hogy milyen könyvvel is állok szemben. Már a történet bevezetője is nagyon jó. Egy ismert helyzetben egy új szemszögből kapjuk a történetet. Az Óz történet egy másik változata. Vagyis ismét egy nekünk való történet, ahol a sötét, a másik oldal kap megvilágítást.
A kezdeti fejezeteknél kicsit Üvöltő szelek-szindrómába estem. Amikor el kell olvasni a bevezető XX oldalt, hogy végre beinduljon a történet és élvezhető is legyen. Eleinte valahogy nem tetszett ez az egész a zöld bőrrel valahogy semmi sem olyan volt amilyennek elképzeltem.
De utána tényleg kitárul ismét a világ. Megismerjük a nyugati boszorkány eszméit, gondolatait, világnézetét, s elgondolkodhatunk ki a jó és ki a rossz ebben a világban. Minden ugyanúgy ott van a történetben, ahogy majd meg kell jelennie a kánonban, csak kiegészülve a nyugati boszorkány világával.
Erősen politikai gondolkodású mű. Tehát aki többnyire nem szokta értékelni és érteni a politikát, legyen az Óz birodalmában is, akkor annak nem ajánlom a könyvet, mert talán nem fog megérteni semmit a regényből.
Az írónő hajlamos a cselekmény tetőfokánál eldobni a fonalat és otthagyni minket felizgatott állapotban. S csak a következő fejezetből szedegethetjük össze, hogy mi is történt az előző fejezet óta eltelt időben és mi az aminek a megírásától megfosztott minket. Ez kicsit bosszantó a történet egészében az tény.
Viszont állandóan hajt a kíváncsiság, hogy mi fog történni és miért szakadt meg a csúcs előtt az egész történetfolyam.
Egyszer érdemes elolvasni, hogy lássuk minden történetnek megírható a gonosz oldala is, ami akárcsak a többi történetben is nem is olyan érthetetlen és nem is olyan gonosz.
A történet nem HP, és Óz történetét legalább minimálisan érdemes ismerni hozzá. Élménydús új korszaka ez a mesevilágoknak.
A regény nem gyerekeknek íródott, ahogyan a Potter sem. Legyen elég ehhez annyi, hogy az első oldalon már ilyen szavak villannak fel, mint a kasztrálás. Én úgy érzem gondolatiságában is filozófiai megközelítéseiben is eléggé felnőtteknek készült mű, amit vétek lenne kihagyni a boszorkány-fanoknak.
Callie
Marc Shapiro: J.K. Rowling – Az igazi varázsló – Harry Potter megteremtője
Az életrajzi könyvről néhány szót. Alapvetően sok újdonságot a Harry Potter-rajongóknak már nem fog nyújtani a kötet. Talán csak rendszerezi összegyűjti és feleleveníti a régi emlékeket és információkat.
Bár eléggé kapkodva futottam át a kötetet kicsit káosz volt nekem sokszor az időrendben, és miközben egyfolytában azt bizonygatja a könyv, hogy JKR lélekben mennyire megmaradt az a nő, aki Skóciában egyedül nevelte a gyerekét, szinte unásig ismételgetve a kötetben ezt a tényt. Azért közben ott vannak az elejtett szavak, hogy kastélyablakon nézelődik és már nem nagyon jár magányosan kávéházakba meg hasonlók.
Nem egy nagy csattanás a kötet, de egészen gyereklelkűen írta meg a szerző. Egy-két részlet még kifejezetten olvasmányos is. Néha adatszerűen. Gyerek, könyv, film, gyerek, könyv, film…hát így megy ez. Amolyan Rowling-HP-módra.
Kétségtelen. Angolul gyerekkönyvet írni felnőtteknek, lehetőleg nem a való világról igazi kincsvadászat. JKR-nek bejött.
Callie
Mercedes Lackey: Harry Potter világának feltérképezése
Nos, aki eddig nem tulajdonított nagy jelentőséget a könyvajánlóimnak, akkor itt az ideje, hogy bekapcsolódjon és legalább ezt a könyvet megismerje. Mert szó nincs rá mennyi rekeszizomerősítő gyakorlat van benne. Sőt depresszió és kóros magányosságérzet ellen is kiváló. Humoros, kritikus, cinikus, egy picit szőrszálhasogató, mégis tökéletesen igaz és valóságos dolgokat elemez, bírál, elítél de mindezt szeretettel, teljes alapossággal és tökéletes ismeretekkel. Esszésorozat, melyben minden egyes szerző HP-fanatikus rajongó, aki most nagyító alá helyezi a Fanfictionokban megjelenő Piton professzorunkat, Hermione Grangert a HP-ban, Harry Rowling által megalkotott képét, Dumbledoret, Voldemort és stb.stb. elemzése kiértékelése megtalálható benne. Remek hangulatú, jól összeszedett és találó, az érzékeny pontjainkat csiklandozó részletekkel. Én azt mondom a Hp7 kötete mögé nyugodtan felsorakozhat a könyvespolcunkra ez a könyv is, mert tényleg érdemes megvenni.
Callie
Tere Stouffer: A Harry Potter-titok A-tól Z-ig
Olyan sokat ígér keveset ad könyvtípus. A birtokomban van, saját szememmel ízlelgethettem a sorait, bár még teljes tökéletességgel nem jutottam át rajta. Rendszertankönyvnek nevezném a HP-hez. Egy kisebb lexikon. A szereplőkről, bájitalokról, intézményekről, gyógynövényekről, átkokról, varázsigékről, varázslényekről. Minden minden teljes rendszerességgel rövid magyarázattal szolgál, inkább egy nefeledd gömbhöz hasonlítanám, egy szótárhoz, hogy ha elfelejtenénk, hogy na mit is tanultak ezek a roxfortosok gyógynövénytanból? Akkor csak lekapjuk ezt a kötetet a polcról és ott van szépen felsorolva a rövid jellemzőivel együtt. Nekünk HP-fanatikusoknak semmi újat, semmi rendkívülit nem tud nyújtani, amit ne ismernénk a könyvből, semmi új szemlélet, semmi kritikus él, egy tiszta száraz egyszerűen kezelhető 16 fejezetre bontott áttekinthető A-Z ig terjedő lexikont tartunk a kezünkben. Nem haszontalan, de nem is nélkülözhetetlen.
Callie
David Langford: Harry Potter világa - és a hetedik könyv titkai
Nem akarok dicshimnuszt zengeni, de telitalálat a könyv. Azoknak akik még semmit nem tudnak a hetedik könyvről, és azoknak is akik már ismerik. Kiváló esszésorozat, átgondolt elemzésekkel és érdekes felvetett kérdésekkel. Egyszerre dícséret és feddés minden egyes fejezete, meghajlás Rowling előtt s olykor kritika is. Szórakoztató és humoros. Minden amire csak vágyhatunk, hogy helyettünk gondolkodjanak a hetedik könyvről, hogy talán a saját felvetéseinket valaki megerősítse, s talán kiegészítse, esetleg továbbgondolja. Érdekes, tanulságos, és izgalmas. Reflektorfénybe állítja mind a hat HP kötetet, górcső alá vesz ia legapróbb részleteket is, s végkifejeleti perspektívák egész világát zúdítja ránk az utolsó oldalakon tele humorral és enyhe irnokus felhanggal. Összevetések a nagy fantazy sorozatokkal...tehát nem árt ismerni a Star Warst és a Gyűrűk urát sem, hogy minden poén koppanhasson és minden szemszög és utalás egyértelmű legyen. Sokszor pontosan azt fogalmazza meg, amire gondolunk, mardekáros fejjel, vagy csak olvasóként is. Tehát ha valaki irányított gondolkodásra vágyik a hetedik könyv sejtéseivel kapcsolatban a hat előző kötetre támaszkodva és Rowling megsúgott információiból táplálkozva, akkor ezt a könyvet éppen neki írták. Én elolvastam. És azóta is a párnám mellett tartom. :)
Callie
Újabb ajánlóm, igaz most nem HP-s:
Janice Eaton Kilby, Terry Taylor: Varázspartik nagykönyve - amelyben a varázsló megosztja az olvasóval, hogyan kell bűbájos házibulikat rendezni
Nincs mit titkolnom, azt még az augusztusi D/P-tali előtt szereztem be. Amint tapasztalhattátok szorgalmasan megtanultam belőle, hogy hogyan nem lehet talit rendezni. :)))
Ezek után igyekszem átlapozgatni, hogy hogyan lehetne megvalósítani. Elsősorban gyerekkönyv persze. De akciós volt és meg kellett venni. Hívogatott a polcról láttam rajta. A varázsa alatt voltam. Összesítve az egyiptomi varázslóktól a rablókig, a hókirálynőig minden minden benne van. Jelmeztervekkel a farsangra, szörnyű ital és ételkombinációkkal, amiket senkinek sem ajánlok kipróbálni, mert szerintem max. gyomormosásra juthat utána, az pedig felér Voldemort Cruciójával is:))) Viszont nagyon jól rendszerezett mesék, történetek és érdekességek fordulnak elő, a főbb mesék persze, de jól összerendezett kis könyv. És ami boszorkány és varázslótörténetben csak kell az benne van. Színes, olvasmányos és cseppet sem unalmas. Ha másnak nem a keresztgyerekeknek beszerezni nem rossz dolog:)))
Na gondoltam megosztom veletek ezt az élményemet is. És a talihoz majd igyekszem összekaparni belőle vmit.;)
Callie
|